
Manapság egyre több embert sújtanak olyan kellemetlen panaszok, amelyek megnehezítik mindennapjaikat, legyen akár szó gyermekről, akár felnőttről.
Mivel több ismerősöm, sőt néhány családtagom is küzd különböző allergiával / (étel)intoleranciával, így a már gyakran forgatott könyvet újra elővettem, és ennek részletét ajánlom ma a figyelmetekbe.
Jacques Martel Lelki eredetű betegségek lexikona című könyvéből hoztam nektek egy megközelítést, amely az #allergia, #intolerancia háttérben meghúzódó okait magyarázza.
“A minket körülvevő és életünk részét képező anyagok rendszerint közömbösek a szervezet számára, ám ha az immunrendszer tévesen „ellenségként” kezeli őket, a szokásostól eltérően, fokozottan reagál rájuk. Az allergia tehát nem más, mint az immunrendszer „tévedése”: ártalmatlan anyagokat minősít veszélyes betolakodónak, akik ellen teljes gőzerővel veszi fel a harcot. Vélhetően valakivel vagy valamivel szemben ellenszenvet vagy agresszivitást élünk meg, és ezt a problémát agyunk ily módon interpretálja.
Az allergia különböző fajtái hasonlóak az asztmához, azonban a reakció inkább a szemeket, az orrot és a torkot érinti ez esetben, mintsem a tüdőt vagy a mellkast. Mire vagyunk allergiásak? Mi az, ami bennünk ilyen heves reakciót indít el? Mi az, ami ezt az irritációt, a test ilyen erős érzelmi válaszreakcióját okozza? Ezek mind a mentálisan megszüntetett érzelmek felszabadításai. Ha valamit megpróbálunk tudatosan vagy tudat alatt nem észrevenni, esetleg kitörölni, az ily módon tör utat magának, és a testünk „beszél” helyette.
Az allergiás ember legfontosabb jellemzője, hogy azt gondolja magáról, nincs harmóniában a saját személyes értékeivel. Fel szeretné hívni magára az emberek figyelmét, szeretne szimpatikus lenni és segítséget kapni. Vajon arra „használjuk” az allergiát, hogy szeretetet vívjunk ki magunknak?
Lehetséges. Mindenesetre egy dolog biztos: azért vagyunk allergiásak, mert nem fogadjuk el énünk egy részét, és ez a tudat alatti ellenállás önmagunkkal szemben igen erőteljes. Az emberek általában nagyon sokféle dologra lehetnek allergiásak: élelmiszerekre, tárgyakra, formákra, illatok. Nagyon is lehetséges, hogy azért vagyunk valamire érzékenyek, mert az agyunk egy rossz emlékhez kötve tárolta, és ilyenkor ösztönösen visszautasítjuk. Például elválasztanak bennünket egy számunkra kedves állattól vagy személytől, aztán később olyan helyzetbe kerülünk, mely emlékeztet minket erre – vagyis újra átéljük az eseményeket. Azok az anyagok, melyekkel ekkor kapcsolatba kerülünk, allergiát válthatnak ki.
Ha a megélt helyzet szorongással teli, akkor az arckoponya üregei lesznek érintettek a betegségben (szénanátha). Ha inkább a félelem dominált, akkor az allergia köhögés (légzési nehézségek) formájában fog jelentkezni, és ha egy elválást éltünk meg nehezen, akkor bőrbetegségek, bőrelváltozások lesznek a tünetek (ekcéma, csalánkiütés, dermatitisz – bőrgyulladás). Az élelmiszer-allergia előzménye egy helyzet, melyben nemet kellett mondanunk valamire, amit nagyon szerettünk, így vele szemben allergia alakul ki. Az allergia jelentheti még az újtól, a kalandoktól való félelmet, az élettel szembeni bizalom hiányát.
A beteg úgy érzi, köteles megvonni magától az újdonság örömét azt gondolván, hogy az élet csak szürke hétköznapokból áll. Ki vagy mi az, ami ilyen nagy félelemmel tölt el bennünket? Van-e olyan dolog, amitől annyira idegenkedünk, hogy a lehető legtávolabb akarjuk tudni magunktól?
Összefoglalva: az allergiát mindig valamivel (szimbolikus értelemben egy helyzettel, tárggyal, állattal) szembeni frusztráció, ingerlékenység okozza. Figyeljünk az üzenetre: azt, amit el akarunk utasítani, inkább fogadjuk el, dolgozzuk fel, így az integrációs folyamat beindul, és az allergia idővel eltűnik.”
Talán mindez elolvasása után oda érkezel, ahol én is landoltam több problémám esetén, mikor utánuk olvastam. “Oké, és akkor most hogyan tovább?”
Én mindegyiket olvasva úgy éreztem, hogy húúú ebben van valami, tényleg azt érzem, hogy ez lehet a kiváltó impulzus. Viszont nem tudtam konkretizálni. Nem tudtam feldolgozni.
Ezért fordultam és fordulok újra és újra Rolihoz, hogy a #szomatodráma segítségével megtehessem ezt, és végre jól legyek.
Ha Te is arra vágysz, hogy egészségesebb, gondtalanabb, boldogabb életet élhess, de valamilyen tüneted ennek az útjába áll, érdemes lehet kipróbálnod a szomatodrámát, hogy képessé válj továbblépni a cél felé, átlépni az akadályt jelentő tüneteiden.
A SzomatoDráma extra intenzív és hatékony módszer, amiben Te végig aktívan veszel rész, ami azért jó, mert az az igazság, hogy minden problémánkat csak és kizárólag MI tudjuk megoldani. (Na jó…az anyagiakat más is, ha ad egy kamionnyi lóvét. )
Egészségben és vidámságban teli perceket kívánok Neked!
Üdv,
Karol