Te hogyan szeretsz?

(A bejegyzés elolvasása kb. 4 percedet veszi igénybe, és a jutalmad egy ingyenes önismereti teszt ????, amelyet azonnal ki is értékelhetsz ✅ magadnak ???? )

Mi az első benyomásod erről a kérdésről? Hülye kérdés? Vagy egyszerű? Elgondolkodtató?

Remélhetőleg az utóbbi, és érdekel a folytatás, mert van néhány mélyenszántó gondolat, információ a tarsolyomban arról, amiről eddig még lehet lemaradtál…és ha korábban tudtad volna, mennyi bánatot megspórolhattál volna magadnak, és a szeretteidnek! …vagy lehet csak még több örömöt adhattatok volna egymásnak?! ????

Más emberekkel másféle kötődésünk van, és eszméletlenül sokféle és más mélységű szeretet érzés létezik.

Eltérő érzelmekkel viseltetünk például a gyermekeink, a szüleink, a testvéreink iránt. Nem is beszélve a távolabbi rokonságról: unokatestvérekről, nagyszülőkről, anyósról / apósról. A barátokat, kollégákat, iskolatársakat, de a kávézóban a cuki fiút / lányt, aki ad egy ingyen kávét…mindet szeret(het)jük…de gondold végig mennyire más a szeretet, attól függően, hogy azt KI iránt táplálod.

Túltárgyaltuk: sokféle szeretet létezik.

Ami viszont -szerintem- talán még nemhogy túlragozva nincs, de nagyon is alulértékelt, vagy kevésbé ismert téma, az az, hogy HOGYAN mutatjuk ki a szeretetünket?


Az szép és jó, hogy valaki szeret téged; DE ha ezt nem mondja, vagy nem mutatja ki, akkor ezt te pontosan honnan is tudod / érzed??? Sehonnan. Ettől pedig adott esetben, ha ennek az embernek a szeretetére vágysz…meglehetősen szeretetlennek, elhanyagoltnak, magányosnak, értéktelennek érezheted magad. Tönkreteheti az önbecsülésed is, ha túlságosan magadra veszed, hogy az érzésed miért nem talál viszonzásra. Miközben te esetleg azt éled meg, hogy valaki téged nem is szeret; vagy nem annyira, mint te őt, aközben benne teljesen más érzelmek játszódhatnak le veled kapcsolatban.

Hallottál már Gary Chapmanről? Az ő nevéhez kötődik a szeretetnyelvek fogalma.
A szeretetnyelvek jelentik azokat a módokat, amilyen formában a szeretet kifejezhető. Chapman ebből a következő kategóriákat fogalmazta meg:

  • elismerő szavak
  • minőségi idő
  • ajándékozás
  • szívességek
  • testi érintés

Sokszor ezek azt gondolom, hogy társadalmi és kulturális normák mentén is változóak, ill. generációnként is elég markáns mintázatok alakulhatnak ki.

Amitől az egyéni igények, viselkedés persze eltérhet. Tegyük fel, ha Példa János szeretetnyelve a testi érintés (nem feltétlen szexuális jellegű érintést kell érteni ez alatt…lehet ez egy kedves ölelés, vagy baráti hátbaveregetés is), de Minta Mikié a szívességek (aki mindenkinek megy segíteni valamit), de Nemtudoménki Pista meg ajándékokkal halmozza el a szeretteit, akkor ők nem feltétlen értik meg a másik cselekedeteit. Miért olyan balek a Miki, hogy mindenkinek “csicskázik”, a Pista meg miért költi a pénzét másokra, de Jani meg mit nyúlkál / hadonászik annyit, mikor beszélget; mit kell egymást taperolni állandóan? Ilyen reakciókat is kiválthat, ha mi nem ugyanazt a szeretetnyelvet beszéljük.
Mondok kevésbé vicces példát is. Adott egy család: apa, anya, gyerekek (sorrendiség jelentéktelen). Apa szeretetnyelve a testiség. Szereti csikizni, megsimogatni, markolászni Anyát. Anyát meg sokszor ez idegesíti. Anya inkább minőségi időt szeretne tölteni apával. Például beszélgetni a teraszon és együtt megnézni a naplementét. Anya szeretne egy szép nyakláncot kapni, vagy jól esne egy masszázs. Apának meg jól esne, ha Anya néha megdicsérné, és nem pedig csak a hiányosságokról beszélne Anya. Anya és Apa a gyerekeknek sok-sok ajándékot vesznek. Így fejezik ki a szeretetüket.

De Anya és Apa sem olyan családból jött, ahol “divat a nyalakodás”, vagy egymás fényezése. Így Gyerek 1 és Gyerek 2. Nike cipőt hord 4 évesen, meg BMW miniautót vezetnek, ami nem feltétlen gond, DE Anya meg Apa nem mondogatják, hogy “szeretlek”, meg “ügyes / szép / okos vagy”. Minek? Hisz Anya meg Apa idejében se volt állandóan tutujgatva a gyerek. Sőőőt! Még jól meg is verték őket, ha rossz fát tettek a tűzre. Vagy csak úgy. Mégis ember lett belőlük?! Ember, aki fél kimondani azoknak, akiket szeret, hogy: szeretlek. Ember, aki irtózik a saját vére ölelgetésétől, vagy legalábbis nem igényli / meri. Idegen neki ez a fizikai érintkezés.

A gyermek mire vágyik? Egy átlagos, pici gyerek…akit még nem cseszett el az anyagias világ, meg a csekély érzelmi tudatossággal / tartalékkal rendelkező szülő? A gyerek azt a szeretetnyelvet tudja szeretetként “bekönyvelni”, ami nem beárazható: a gesztusokat érti, és értékeli. Az őszinte (nem erőltetett) ölelést. A dicséretet. Az időt, figyelmet, amit ráfordítasz, és amiben maximálisan benne vagy. Nem az akarásod. A TE őszinte érzéseid, amibe képes vagy lazán beleereszkedni (remélhetőleg). ((Nyugi, ezt is lehet fejleszteni… ???? ))

Rendkívüli fontossággal bír tehát, ha jól működő, és szeretetteljes emberi kapcsolatokra vágysz, hogy tudd: TE melyik szeretetnyelvből érzed azt, hogy valaki szeret téged, és fontos lenne tudnod azt is, hogy neked mit kellene adnod a másiknak. Ő miből érti / érzi azt, hogy Te is hasonlóképpen a szívedbe zártad őt, és fontos neked?

Lehet, hogy valaki állandóan ott van és lesi minden szituációban, hogy miben segíthet.

Amiből te azt érzed, hogy kotnyeleskedik. Miközben neki csak ez a szeretetnyelve. Vagy lehet, hogy épp az ő szeretetnyelve a “dicsérő szavak”, és minden nap elmondja,hogy jól nézel ki…de ez neked kevés, nem az, amire vágysz.

Mennyivel könnyebb lenne, ha szegény tudná, hogy te ehelyett inkább havi 1x moziba mennél és jól esne néha 1 cserepes nárcisz. Vagy lehet, hogy elkezdenéd értékelni a másik fizikai közeledését, ami számára azt jelenti, hogy mivel szeret, igényli a közelséged?

Az itt következő tesztet Takács Viktória honlapján találtam. Elvégzése után biztosan tudni
fogod a választ arra, hogy mi a Te szeretetnyelved:
https://takacsviktoria.hu/wp-content/uploads/2020/05/Az-öt-szeretetnyelv-teszt.pdf

Ha már tudod hogy mik a te elsődleges szeretetnyelveid, az egy jelentős előny. Ha pedig azt elmered / tudod mondani, hogy neked mire van szükséged, hogy szeretve érezd magad az meg szuper!
A kommunikáció ebben is rendkívül fontos szerepet játszik. Figyeld meg magadat, a testi reakcióidat, a többiekkel való kapcsolódásodat. Hogy jobban megérts helyzeteket, reakciókat, kapcsolatokat, a másik szeretetnyelvét, és kommunikációját vagy annak hiányát is…gyere szomatodrámázni, hogy az igazán hatékony és különleges élmény legyen.

Van, akivel egyszerűen képtelenség egy bizonyos témát megbeszélni. A szomatodráma erre is alkalmat ad. Megteheted ezt az adott személy “helyettesítésével”. Amíg nem próbáltad nem tudhatod, hogy mennyire felszabadító is ez az élmény.
Ha kérdésed van, várom jelentkezésed. ????

Szeretetteljes hétvégét kívánok!

Share your thoughts

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük