
3-5 percet szánsz magadra , ha ezt elolvasod
Tabu = tárgy, élőlény vagy fogalom megemlítésére vagy érintésére vonatkozó tilalom; sérthetetlenség, szentség*
Röviden, és közérthetően manapság azokat a témákat értjük alatta, amikről nem illik / ciki beszélni.
A Wikipédián találtam egy rakás tabutémát, amelyek egy 1999-ben közzétett tanulmányból származnak:
A család adóssága; a házasságon kívül született gyermek; a házastárs félrelépése; a férj erőszakoskodása; a férj (feleség) alkoholizmusa; a gyermek homoszexuális hajlama; valamelyik családtag kábítószerezése; munkanélküliség; súlyos betegség; a gyerek szexuális bántalmazása; vécészokások; felnőtt szexuális viselkedés; gyermeki szexuális viselkedés; szégyellnivaló események, kudarcélmények; politikai vélemények; fantáziák, ábrándok; agresszív gondolatok, vágyak; menstruáció; saját testünkről alkotott kép, stb.
Tedd a szívedre a kezed! Egy olyan téma sincs ezek közül, ami téged is érint? Amit tök jó érzés lenne valakivel megbeszélned? Mert a múltban vagy a jelenedben történt / történik veled valami, amivel nem tudsz mit kezdeni? Nem tudod mitévő légy? Nem tudod, hogy hogyan dolgozd fel? Kinek mondhatnád el?
Manapság trendi mindent felvállalni, mindenről nyíltan beszélni.
Főként a hírességek veszik a bátorságot ahhoz, hogy elő álljanak tabunak TŰNŐ témákkal. Aztán mi “földi halandók” már kevésbé engedhetjük ezt meg magunknak. Kevesen merjük bevállalni.
Aki nyíltan, őszintén beszél némileg érzékeny, személyes élményeiről / érzéseiről, könnyen kellemetlen szituációban találhatja magát: ráaggathatnak rosszindulatú címkéket, mint anno a skarlát betűt.
Brutális önismeret, és önértékelés kell ahhoz, hogy ezeket az ítélkezéseket, és kéretlen kritikákat – ha bátran mertünk sebezhetővé válni mások előtt – helyi értéken tudjuk kezelni.
Hogy tudjuk, hogy ha mások irigységből / álszentségből, rosszmájúságból, vagy csak snassz, mert nem tudnak megérteni / elfogadni egy helyzetet, kígyót / békát kiabálnak ránk igazságtalanul: az ne törjön össze minket lelkileg.
Sokak barát / családtag előtt mertek megnyílni egyszer régen -mert úgy érezték, hogy velük biztosan biztonságban vannak érzelmileg- és csalódtak hatalmasat. Ezek a tüskék akár egy életen át is végigkísér(t)hetnek minket. Sokan teljesen be is zárulnak egy-egy ilyen csalódás után. Soha többé nem mernek igazán közel engedni magukhoz senkit. Ez viszont egy rendkívül magányos, sebzett állapotot idéz elő tartósan. Amibe nagyon könnyű beleragadni.
Mindenkinek vannak olyan gondolatai / érzései / gondjai, amin sokat tipródik.
Amin nehezen vagy egyáltalán nem tud túljutni. Szégyen. Félelemérzet.
Ezek az érzelmek nem hagynak minket kilépni a szenvedésből. Félünk, hogy valaki megtudja rólunk, hogy….x év házasság után fantáziálunk egy kollégáról? Rettegünk, hogy kiderül, hogy szemet huny(t)unk afelett, hogy valaki bántalmazott minket / másokat? Szégyen önt el minket, amiért a testünk már nem olyan mint régen? Furcsa gondolataink vannak, amitől megriadunk? Amiket nem értünk?
Te tényleg nem vágysz segítségre? Nem vágysz arra, hogy valaki előtt kipakolhasd mindazt, amiről nem illik / szabad beszélni…egy olyan ember elé, aki nem ítélkezik, hanem segít feldolgozni benned, amivel küzdesz?
Bevallom, mielőtt először mentem szomatodrámázni, és még nem ismertem Rolit személyesen, volt bennem egy erősebb szorongás. Mégiscsak egy idegenre bízom a legféltettebb, legintimebb titkaim. Olyan dolgokat mondok ki előtte, amik még néha engem is meglepnek.
Úgy viselkedek, ami miatt néha szégyellem magam; de mindeközben…minden egyes alkalom után úgy érzem, hogy mindinkább önmagam vagyok, és felszabadulok azok alól a béklyók alól, amit mások elvárásai, visszajelzései róttak rám.
Mindannyian szeretnénk másoknak tetszeni. Szerethetőnek lenni. Elismerésre vágyunk. DE mindenkinek nem lehet tetszeni. Ezért legyen a legfontosabb cél: önmagadnak lenni…kiegyensúlyozottan, boldogan.
Ebben segít a szomatodráma és Roli személye. Igen, az ő személye is nagyon fontos; mert egy olyan ember áll veled szemben – ha őt választod – aki szintén be- és felvállalja azt, aki. Azt is, amilyen volt, és amilyen most. Minden jóval és rosszal, és tabukkal együtt!
Próbáld ki Te is a szomatodrámát, ha szeretnél SZABADON érezni, és élni!
Itt tudsz Rolinál érdeklődni: